FORMA

Miedzynarodowy festiwal teatru formy

PREZYDENT KRAKOWA PROF. JACEK MAJCHROWSKI ZAPRASZA

Spektakle

powrót »

Teatr Groteska „Hommage à Chagall” (Polska)


 

To opowieść o spełnieniu, o harmonii pomiędzy dwojgiem ludzi. To hymn o potędze miłości potrafiącej przekroczyć i przezwyciężyć społeczno-polityczne absurdy realnego świata. Tłem dla opowieści są metaforycznie potraktowane kluczowe wydarzenia historyczne XX-go wieku – interpretowane w spektaklu jako doświadczenia apokalipsy. Doświadczenia zaczerpnięte zresztą z życiorysu samego Chagalla.

 

Inspiracją do powstania tego spektaklu były życie i twórczość wybitnego malarza Marca Chagalla, a za motyw przewodni posłużyła miłość artysty do ukochanej Belli.

Obrazy artysty ożywają na scenie i nabierają cielesnej trójwymiarowości. Harmonijnie współgrają ze sobą plastyczne środki wyrazu: aktorzy w maskach, lalki, multimedia. Wielka inscenizacja o miłości potwierdza, iż język malarstwa idealnie przekłada się na język teatru formy.
Spektakl bez słów – budowany kolorem, ruchem, muzyką. To także wpływa na jego wyjątkowość i siłę poetyckiego oddziaływania na naszą wyobraźnię. Wielka inscenizacja o miłości potwierdza, że język malarstwa idealnie przekłada się na język teatru formy.

 

 

Nagrody i wyróżnienia:

Finalista XVI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

ATEST za rok 2009 – Świadectwo wysokiej jakości i poziomu artystycznego Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ.

Wyróżnienie XV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK dla Pawła Weremiuka za animację komputerową w spektaklu Hommage à Chagall, Warszawa 2011 r.

 

Recenzje

„Weltschek nie boi się piękna, nie boi się poezji, nie wstydzi się miłości. Mówi o rzeczach najprostszych i jednocześnie najbardziej dotkliwych. Zdumiewające. By opowiedzieć historię Chagalla i jego ukochanej żony Belli wybiera formę wręcz symfoniczną, za to bez słów. „Hommage à Chagall” to monumentalna opowieść, wymagająca od aktorów opanowania 35 kostiumów-masek i ponad 30 lalek, z których część poruszana jest za pomocą 6-metrowych nici. Do tego multimedia, projekcje filmowe i muzyka, która organizuje rytm przedstawienia. Sceniczne obrazy, inspirowane pracami Chagalla zmieniają się w szalonym tempie – magiczne, przerażające, hipnotyczne. Zjawiskowy świat unosi się w powietrzu – realny i nierzeczywisty jednocześnie, bujający w obłokach i zanurzony w świecie pogromów, wojen i śmierci. Cudownym paradoksem jest, że w tej potężnej teatralnej formie na pierwszy plan wychodzi nuta intymna, ściśle kameralna. Bo „Hommage à Chagall” to historia świata, ale przede wszystkim historia dwojga zakochanych.”

[O miłości i innych demonach, Justyna Nowicka, Kraków]

 

„O triumfie wielkiej miłości Marca Chagalla do żony Belli, o tym, jak życie można zaczarować w dziele sztuki i o tym, czym jest siła wyobraźni, która w najgorszych czasach pozwala unosić się nad ziemią, reżyser opowiedział niezwykłymi obrazami, skąpanymi w muzyce i magicznym chagallowskim nastroju. (…) Płaskie słowa nie oddadzą różnorodności wrażeń, jakie niesie ze sobą spektakl Adolfa Weltschka. To po prostu trzeba zobaczyć.”

[Magda Huzarska, „Polska Gazeta Krakowska”]

 

Czas trwania: 60 min.

 

fot. Łukasz Malinowski

 

TWÓRCY:

Reżyseria:Adolf Weltschek
Scenografia:  Małgorzata Zwolińska
Muzyka i realizacja nagrań dźwiękowych: Roman Opuszyński
Układ ruchu: Katarzyna Skawińska
II Reżyser: Lech Walicki
Realizacja animacji komputerowych:Paweł Weremiuk
       
Występują:
Monika Filipowicz
Oliwia Jakubik
Diana Jędrzejewska
Maja Kubacka
Katarzyna Kuźmicz
Iwona Olszewska
Marek Karpowicz
Paweł Mróz
Rafał Szumski
Lech Walicki
Bartosz Watemborski



Kup Bilety
 

Szukaj

 
 

Polecamy

 
 


 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013

 

 

Wsparcia udzielili

 

Wsparcia udzielili
 

Sponsorzy

 

Sponsorzy
 

Partnerzy

 

Partnerzy
 

Patroni medialni

 

Patroni medialni

 
Organizator:
Teatr Lalki, Maski i Aktora GROTESKA, ul. Skarbowa 2, Kraków