FORMA

Miedzynarodowy festiwal teatru formy

PREZYDENT KRAKOWA PROF. JACEK MAJCHROWSKI ZAPRASZA

Aktualności

Startujemy - oficjalne otwarcie festiwalu Materia Prima już 13 listopada w Tarnowie!

Dodano: wtorek, 10 listopad 2012


Startujemy - oficjalne otwarcie festiwalu Materia Prima już 13 listopada w Tarnowie!

 

13 listopada 2012 odbędzie się oficjalne otwarcie festiwalu Materia Prima. Forma w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie.

W programie:

 

  • godz. 18:30 Magali Chouinard „Biała Kobieta” (Kanada)
  • godz. 19:00 Scena dla dorosłych Teatru Groteska „Hommage à Chagall” (Polska)
  • oficjalny bankiet festiwalowy

 

 

Magali Chouinard „Biała Kobieta” (Kanada)

 

Interaktywny, poetycki spektakl realizowany przez artystkę lalkarza z Kanady. Animowane przez aktorkę przedmioty i niezwykłe lalki będą tak blisko widzów, jak to tylko możliwe.

Biała Kobieta to symbol stanu wewnętrznego, niezwykłej wrażliwości, a jednocześnie osoba dorosła, dziecko i starzec, wilk i kruk. Postaci te wyłaniają się z jej wewnętrznego świata. Kontrastując mocno ze swoim otoczeniem powolnością ruchów i czarno-białymi kolorami, ujawniają wypełniające ją obszary cienia i światła.

W trakcie spektaklu Biała Kobieta daje ludziom małe ptaszki. W zagłębieniach tych ptaszków, wykonanych w technice origami, krótkie poetyckie teksty podszeptują widzom, jak wspaniale jest otworzyć drogę do własnego wnętrza. Biała Kobieta powoli i bezgłośnie wchodzi do głębi człowieka, by dotknąć jego duszy.

Magali Chouinard, kanadyjska artystka, była najpierw nauczycielką języka francuskiego. Przez lata pracy, które spędziła w szkole średniej Pierre-de-Lestage de Berthierville tworzyła wraz z uczniami teatr lalkowy, wykorzystując przy tym swoje zdolności plastyczne.

W 2006 r., postanowiła wrócić do UQAM (Université du Québec à Montréal), aby jako wolny słuchacz uczestniczyć w wykładach na temat mechanizmów lalek.

Ta czarno-biała, niezwykła, pełna poezji i metafor podróż do wnętrza człowieka jest sumą tych i wielu innych doświadczeń artystki.

 

 

Scena dla dorosłych Teatru Groteska „HOMMAGE À CHAGALL” (Polska)


 

To opowieść o spełnieniu, o harmonii pomiędzy dwojgiem ludzi. To hymn o potędze miłości potrafiącej przekroczyć i przezwyciężyć społeczno-polityczne absurdy realnego świata. Tłem dla opowieści są metaforycznie potraktowane kluczowe wydarzenia historyczne XX-go wieku – interpretowane w spektaklu jako doświadczenia apokalipsy. Doświadczenia zaczerpnięte zresztą z życiorysu samego Chagalla.

Inspiracją do powstania tego spektaklu były życie i twórczość wybitnego malarza Marca Chagalla, a za motyw przewodni posłużyła miłość artysty do ukochanej Belli.

Obrazy artysty ożywają na scenie i nabierają cielesnej trójwymiarowości. Harmonijnie współgrają ze sobą plastyczne środki wyrazu: aktorzy w maskach, lalki, multimedia. Wielka inscenizacja o miłości potwierdza, iż język malarstwa idealnie przekłada się na język teatru formy.
Spektakl bez słów – budowany kolorem, ruchem, muzyką. To także wpływa na jego wyjątkowość i siłę poetyckiego oddziaływania na naszą wyobraźnię. Wielka inscenizacja o miłości potwierdza, że język malarstwa idealnie przekłada się na język teatru formy.

Reżyseria: Adolf Weltschek

Scenografia:  Małgorzata Zwolińska

 



powrót »

Kup Bilety
 

Szukaj

 
 

Polecamy

 
 


 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013

 

 

Wsparcia udzielili

 

Wsparcia udzielili
 

Sponsorzy

 

Sponsorzy
 

Partnerzy

 

Partnerzy
 

Patroni medialni

 

Patroni medialni

 
Organizator:
Teatr Lalki, Maski i Aktora GROTESKA, ul. Skarbowa 2, Kraków