FORMA

Miedzynarodowy festiwal teatru formy

PROF. JACEK MAJCHROWSKI, MAYOR OF THE CITY OF KRAKOW, INVITES

News

zapraszamy na kolejne wydarzenie towarzyszące do Wadowic!

Recently added: tuesday, 22 october 2012


zapraszamy na kolejne wydarzenie towarzyszące do Wadowic!

 

24 października Wadowice, Wadowickie Centrum Kultury, ul.Teatralna 1

 

godz. 17:30-19:00 Konferencja naukowa – wykład dr. Tadeusza Kornasia

 

godz. 19:00-20:00 Pokaz filmu „Strings: ZEMSTA HEBALOŃCZYKA”

 

 

***********************************************************************

 

  • Temat wykładu: „Lalki i ludzie”

 

Słownikowe definicje definiują teatr jako przestrzeń, w której aktor gra dla widza. Ale czy aktor rzeczywiście musi pojawić się na scenie, by zaistniał teatr? Niekoniecznie: może przecież animować lalki, to też przedstawienie. Ale można podążyć jeszcze dalej - animować samą przestrzeń, materię, światło. Powstało wiele spektakli, w których człowiek nie pojawia się w ogóle na scenie, a toczy się gra - i o takich przedsięwzięciach spróbuję opowiedzieć. To jednak sytuacja rzadka i wyjątkowa. Bywają też dzieła, w których człowiek (aktor) istnieje w świecie przedmiotów na równych z nimi prawach, współistnieje z nimi. Takie przedstawienia tworzą trochę nieracjonalne światy, odbierane są często przez widzów intuicyjnie. I znów rodzi się kolejne pytanie: czy w teatrze naprawdę musimy wszystko zrozumieć, opisać słowami? Bywa też teatr, gdy aktor jest jak demiurg, który tworzy dzieło z wszystkiego, co go otacza. Czasem wystarczy tylko kawałek taśmy klejącej, by stworzyć cały świat...

dr Tadeusz Kornaś, pracuje w Katedrze Teatru i Dramatu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Gazety Teatralnej „Didaskalia" (w latach 2004-2008 redaktor naczelny). Juror "Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej. Interesuje się pograniczami sztuk: teatru, muzyki, plastyki. Opublikował  książki:

  • „Włodzimierz Staniewski i Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice” (Wydawnictwo Homini 2004),
  • „Between Anthropology and Politics. Two Strands of Polish Alternative Theatre” (Instytut Teatralny 2007),
  • „Aniołom i światu widowisko” (Wydawnictwo Homini 2009).

 

 

********************************************************************

 

 

Film „Zemsta Hebalończyka” jest filmem fantasy, który opowiada historię Hal Tara, syna zgładzonego podstępem władcy, który postanawia pomścić śmierć swojego ojca.
Co ciekawe wszystkich bohaterów tego filmu odgrywają marionetki, czyli lalki animowane za pomocą nici. Fakt, iż wszystkie postaci są marionetkami nie jest przypadkowe dla fikcyjnego świata filmu. Widzimy rozległe ujęcia krajobrazów, wśród których miliony nici sięgają prosto do nieba, a każda z nich reprezentuje jednostkę, żyjącą na ziemi. Nikt nie jest w stanie określić jak daleko sięgają nici i kto je animuje.

Oryginalna formuła filmu fantasy, piękne krajobrazy, poetyckie metafory, oraz mistrzowsko animowane marionetki sprawiają, że film ten trzeba zobaczyć.

„Zemsta Hebalończyka” to film animowany, który wykorzystuje technikę lalkową, jako główny środek wyrazu i jest doskonałym przykładem funkcjonowania teatru formy w filmie. Dzięki temu właśnie w pełni wpisuje się w formułę Festiwalu Materia Prima.

 

 

„ZEMSTA HEBALOŃCZYKA” („STRINGS”)

Reżyseria: Anders Ronnow Klarlund'
Produkcja: Leif Axel Kjeldsen
Obsada: James McAvoy, Catherine McCormack, Julian Glover, Derek Jacobi, Ian Hart, Claire Skinner, David Harewood, Samantha Bond, Oliver Golding
Zdjęcia: Kim Hattesen, Jan Weincke
Muzyka: Jørgen Lauritsen
Scenariusz: Naja Marie Aidt, Anders Rønnow Klarlund
Język: Angielski z polskim lektorem
Gatunek: Animacja
Czas trwania: 91 min
Produkcja duńsko-szwedzko-norwesko-brytyjska Company(s): BOB Film Sweden ABback »

Buy Tickets
 

Search

 
 

We recommend

 
 


 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013

 

 

Wsparcia udzielili

 

Wsparcia udzielili
 

Sponsorzy

 

Sponsorzy
 

Partnerzy

 

Partnerzy
 

Media patronage

 

Media patronage

 
Organizator:
Teatr Lalki, Maski i Aktora GROTESKA, ul. Skarbowa 2, Kraków