FORMA

Miedzynarodowy festiwal teatru formy

PREZYDENT KRAKOWA PROF. JACEK MAJCHROWSKI ZAPRASZA

Aktualności

Światowej sławy szwajcarski zespół reżyserski we współpracy z najsłynniejszą grupą marokańskich akrobatów

Dodano: poniedziałek, 05 wrzesień 2012


Światowej sławy szwajcarski zespół reżyserski we współpracy z najsłynniejszą grupą marokańskich akrobatów

- czyli kolejni artyści festiwalu Materia Prima!

 

Magiczny świat ich przedstawień mogli zobaczyć już widzowie w większości sławnych teatrów i bywalcy festiwali w całej Europie. Pisze się o nich w międzynarodowej prasie, magazynach, czasopismach i gazetach, takich jak:  „New York Times”, „El Pais”, „Libération”, „ELLE”, „The Guardian”, „Le Nouvel Observateur”...  I choć trudno w to uwierzyć – w  listopadzie ta dwójka szwajcarskich artystów w dodatku w towarzystwie akrobatów z Tangeru pojawi się w Krakowie na festiwalu Materia Prima! O kogo chodzi? Dziś prezentujemy niekonwencjonalny duet performerski – Zimmermann & de Perrot!

 

 

Zimmermann & de Perrot

Dwójka szwajcarskich artystów, Dimitri de Perrot i Martin Zimmermann, spotkała się w Zurychu, na wieczorze muzycznym, podczas którego Dimitri pracował jako DJ. Choć różniło ich wykształcenie – Dimitri nie studiował w żadnej artystycznej szkole, a Martin jest absolwentem francuskiej Centre National des Arts du Cirque - szybko zrozumieli, że mają bardzo podobne spojrzenie na sztukę. Postanowili więc razem realizować spektakle.

Reżyserski duet wystawiał do tej pory w tak sławnych światowych teatrach, jak między innymi  Théâtre de la Ville w Paryżu, londyńskie centrum Barbican, Sydney Opera House, Théâtre Vidy-Lausanne, Schauspielhaus w Zurychu, Grand Théâtre de Luxembourg, Usine C Montréal, Hong Kong Cultural Center, De Singel w Antwerpii. Zimmermann & de Perrot zostali nagrodzeni szeregiem nagród, między innymi: Swiss Choreography Prize (2009), the Cultural Advancement Prize of Canton Zurich (2010), the Swiss Design Prize (2008, 2010 i 2011 w kategorii projekt sceniczny), the Swiss Innovation Prize (2008).

Dwójka reżyserów nie jest związana na stałe z żadnym instytucjonalnym teatrem. Jak sami mówią, są ludźmi, u których można zamówić spektakl. I tak uczyniło stowarzyszenie Scènes du Maroc i marokańska Le Groupe acrobatique de Tanger.

 

Teatr Zimmermann & de Perrot opiera się na precyzji obserwacji, humorystycznych powtórzeniach, zniekształceniach i artystycznie przetworzonej transformacji codziennych interakcji, która wprowadza towarzyszące życiu małe rzeczy na wielką scenę. Posługując się ciałem, przedmiotami i muzyką, Zimmermann & de Perrot komponują zabawne, niekonwencjonalne utwory teatralne, w oprawie zmieniającej się scenografii. W centrum ich twórczości stoi człowiek, z całą swoją ludzką, pełną sprzeczności kruchością. Ich postaci usiłują przekształcić niemożliwe w możliwe. Mają też bardzo fizyczny, pełen rzemieślniczej doskonałości, wymiar jako performerzy, a ich pozbawiony słów teatr jest pełen absurdalnego humoru i głębokiej miłości do szczegółu. Przedmioty są tu żyjącymi stworzeniami, a ludzie przedmiotami. Nie zawsze wiadomo, o co chodzi, więc widz zmuszony jest do myślenia nieprzetartymi szlakami.

 

Organizatorem Festiwalu Materia Prima jest Teatr Groteska w Krakowie.

 

Przy wsparciu:

Miasta Kraków

Austriackiego Konsulatu Generalnego w Krakowie

Wallonie-Bruxelles Internationale

 

Współporganizatorzy:

Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu

Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

Centrum Sztuki Mościcie w Tarnowie

Urząd Miasta Tarnowa

Oświęcimskie Centrum Kultury

Wadowickie Centrum Kultury

 

Sponsor

Hotel Bukovina

 

Patroni medialni:

TVP Kraków

TVP Kultura

DV Box

AMS

 „Karnet”

Przewodnik „The Visitor”

Zakład Plakatowania Filmotechnika

 

Projekt Materia Prima. Forma-Maska. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013powrót »

Kup Bilety
 

Szukaj

 
 

Polecamy

 
 


 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013

 

 

Wsparcia udzielili

 

Wsparcia udzielili
 

Sponsorzy

 

Sponsorzy
 

Partnerzy

 

Partnerzy
 

Patroni medialni

 

Patroni medialni

 
Organizator:
Teatr Lalki, Maski i Aktora GROTESKA, ul. Skarbowa 2, Kraków