FORMA

Miedzynarodowy festiwal teatru formy

PROF. JACEK MAJCHROWSKI, MAYOR OF THE CITY OF KRAKOW, INVITES

News

Mistrzowie poezji przedmiotu na scenie wystąpią na festiwalu w Krakowie!

Recently added: tuesday, 04 september 2012


Mistrzowie poezji przedmiotu na scenie wystąpią na festiwalu w Krakowie!

Magiczny pokaz teatru przedmiotu specjalnie dla widzów festiwalu Materia Prima zaprezentuje kolejna grupa, którą dziś przedstawiamy Les Ateliers du spectacle. Ożywająca na oczach widzów materia martwa i poezja rodząca się na scenie zapewnią  niezapomniane i inspirujące wrażenia. O spektaklu już niedługo, a teraz przedstawiamy twórców tego niezwykłego spektaklu, który już w listopadzie zagości w Krakowie.

 

 

fot. Pascal Maine

 

Francuska grupa teatralna Les Ateliers du spectacle powstała w 1988 r. przy okazji realizacji „Rébusmalheureux” – dwudziestominutowego plastycznego spektaklu bez słów. Powstał on w warsztacie budowy scenografii do spektakli. Warsztat ten, noszący również nazwę Les Ateliers du spectacle, nadal działa w Aubervilliers i wspiera grupę przy realizacji spektakli.

 

Od utworzenia grupy Les Ateliers du spectacle do dzisiaj kieruje nią Jean Pierre Larroche, który – jak do tej pory – zrealizował 17 przedstawień. O wyreżyserowanie „À distances” poprosił Thierry’ego Roisina, który tak opowiada o ich współpracy:

- „Na samym początku Jean-Pierre sporządził listę swoich najbardziej przypadkowych pragnień, jak dziecko wchodzące na strych w domu swojej babci: były wśród nich, chaotycznie rzucone na papier działania na odległość, dziwne przypadki i zbieżności pomiędzy przyczynami i skutkami, autoportrety, słowa Paula Valéry’ego. Następnie była praca rzemieślników, nieustanne przemieszczanie się całej ekipy pomiędzy warsztatami produkującymi dekoracje a salą, w której odbywały się próby, pomiędzy materią stawiającą opór i jej możliwościami poetyckimi, niewysłowionymi; jak powiązać nici wielkiego kruchego płótna? Powoli zaczął pojawiać się nieoczekiwany spektakl, jak na błonie filmowej, która wreszcie poddaje się procesowi wywołania. Zobaczyliśmy człowieka poszukującego innego siebie, który likwiduje powoli dystans pomiędzy nim a otaczającym go światem, który tka słowa. Aby istnieć – tworzy. Aby tworzyć, zastanawia się nad czasem i niespodziewanym zdarzeniem, czyniąc to z humorem i czułością. Nie ma teatru bez wyczekiwania i nie ma wyczekiwania bez niespodzianki. W tym przypadku, pisanie i reżyseria szybko okazały się nierozdzielne; odpowiadają różnym kanonom teatru, który staje się czystą poezją".

 

Organizatorem Festiwalu Materia Prima jest Teatr Groteska w Krakowie.

 

Przy wsparciu:

Miasta Kraków

Austriackiego Konsulatu Generalnego w Krakowie

Wallonie-Bruxelles Internationale

 

Współporganizatorzy:

Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu

Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

Centrum Sztuki Mościcie w Tarnowie

Urząd Miasta Tarnowa

Oświęcimskie Centrum Kultury

Wadowickie Centrum Kultury

 

Sponsor

Hotel Bukovina

 

Patroni medialni:

TVP Kraków

TVP Kultura

DV Box

AMS

 „Karnet”

Przewodnik „The Visitor”

Zakład Plakatowania Filmotechnika

 

Projekt Materia Prima. Forma-Maska. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013back »

Buy Tickets
 

Search

 
 

We recommend

 
 


 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013

 

 

Wsparcia udzielili

 

Wsparcia udzielili
 

Sponsorzy

 

Sponsorzy
 

Partnerzy

 

Partnerzy
 

Media patronage

 

Media patronage

 
Organizator:
Teatr Lalki, Maski i Aktora GROTESKA, ul. Skarbowa 2, Kraków